TR  |  EN  |  RU
turkey turkey   azerbaijan kazakhstan kyrgyzstan turkmenistan uzbekistan kktc qha TAT BAŞQ
Ana Sayfa
Birlik Hakkında
Üye Haber Ajansları
Bildiri
Başkanın Mesajı
Tüzük
Haberler-AA İLE KKTC DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI ENFORMASYON DAİRESİ VE TAK AJANSI ARASINDA FOTOĞRAF ARŞİVİ İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ
ANKARA (A.A) - 09.06.2009 - Anadolu Ajansı ile KKTC Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi ve TAK Ajansı arasında, fotoğraf arşivlerinin dijital ortama aktarılmasına ilişkin bir işbirliği protokolü imzalandı.
Anadolu Ajansı'nda düzenlenen imza töreninde konuşan AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Dr. Hilmi Bengi, Anadolu Ajansı'nın günden güne gelişen ve zenginleşen bir fotoğraf arşivi bulunduğunu belirtti ve AA'nın fotoğraf haberciliği ve arşivi alanında ulaştığı düzeye dikkati çekti.
Bengi, bir Kıbrıs ziyareti sırasında KKTC Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi Başkanı Mustafa Güçlü'nün kendisine, 1958 yılından bu yana ellerinde bulunan Kıbrıs ile çok sayıda fotoğrafı dijital ortama aktarma istediklerini söylediğini belirtti.
Kendisinin de bu konuda destek olabileceklerini ifade ettiğini kaydeden Bengi, imzalanan protokolle bu fotoğraf negatiflerinin dijital ortama aktarılmasına Anadolu Ajansı'nın yardımcı olacağını bildirdi.
Güçlü de, ellerinde 1958'den bu yana çok sayıda tarihi değere sahip fotoğrafın yer aldığı bir arşivin bulunduğunu, bunun saklanarak gelecek nesilere aktarılabilmesi için sayısal ortama aktarılması gerektiğini söyledi.
Mustafa Güçlü, bu konuda kendilerine destek sözü veren ve bu protokolle gerçekleşecek desteklerinden dolayı Bengi ve AA'ya teşekkür etti.
AA ile KKTC Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi arasında işbirliğini öngören protokol, Bengi ve Güçlü tarafından imzalandı.
Kıbrıs Türk Haber Ajansı'nın (TAK) 1982-1990 dönemine ait analog negatif fotoğraf arşivinin dijital ortama aktarılmasında AA ile TAK arasında işbirliğini öngören benzer bir protokol de Bengi ve TAK Genel Müdürü Emir Ersoy tarafından imzalandı.
 
  TKA 2008